Pravidla turnajů mužstev nejmladších kategorií

Minitenis je nejmladší kategorie hráčů 6-7 let

-V mužstvu hrají nejméně 4 hráči nebo hráčky (je jedno, jak je zastoupeno např. může  být tým o 3 dívkách nebo např. 2 kluci a 1 dívky).

-Hraje vždy každý s každým. V případě toho že mužstvo má více hráčů, lze střídat pouze jednou. Střídaný hráč, pak už nemůže zpětně k danému zápasu nastoupit.

-Hraje se malý kurt (na šířku zadního kurtu od čáry podání k základní čáře) červenými míči.

-Hráči se na začátku zahrají „kámen, nůžky, papír“ o podání nebo výběr strany. --Následně pak podává vždy, kdo prohrál poslední bod. Na začátku setu začíná podávat ten, kdo nepodával na začátku právě skončeného setu.

-Hraje se na 2 vítězné sety po 10 míčích. Za stavu 9:9 rozhoduje jediný míč (nevyhrává se tak o dva míče, ale vždy se končí za stavu, kdy první hráč dosáhne 10 bodů).

-Po ukončení setu následuje výměna stran.

-Hráči si sami počítají, ale mohou pomáhat rodiče.

Babytenis je druhou nejmladší kategorie hráčů 8-9 let

-V mužstvu hrají nejméně 4 hráči nebo hráčky (je jedno, jak je zastoupeno např. může být tým o 4 chlapcích nebo např. 3 dívky a 1 kluk).

-Na soupisku se napíší hráči dle místa 1 až 4. První a druhý hráč ze soupisky hraje proti prvnímu i druhému hráči ze soupisky soupeře. Po té se pak hrají čtyřhry, kterých se účastní všichni hráči a je jedno kdo s kým. Např. hráč č. 1 může hrát čtyřhru s hráčem číslo 4.

-Hraje se na klasickém kurtu a zelenými míči.

-Hráči se na začátku zahrají „kámen, nůžky, papír“ o podání nebo výběr strany. --Následně se pak střídají po každém gamu o podání. V případném tiebraku se střídá po prvním podání a pak následně po 2 podání. Podává se z ruky (bez dopadu míče na kurt).

-Hraje se na 1 klasický set - tj. kdo dosáhne první 6 nebo 7 gamů a má o dva gamy více vyhrál set i zápas. V případě, že gamy jsou vyrovnané 6:6, pak následuje tiebreak do nejméně 7 míčů a musí se vyhrát o dva body.

-V případě, že součet odehraných gamů v setu je lichý, tak se střídají strany. V tiebreaku se strany střídají, jestliže součet odehraných míčů v tiebreaku je dělitelný šesti.

-Hráči si sami počítají.

Mladší žáci 10-12 let

-V mužstvu hrají nejméně 6 hráčů. (minimálně 4 chlapci a 2 dívky).

-Hraje se na klasickém kurtu a standardními míči.

-Hráči se na začátku zahrají „kámen, nůžky, papír“ o podání nebo výběr strany. Následně se pak střídají po každém gamu o podání. V případném tiebraku se střídá po prvním podání a pak následně po 2 podání.

-Podává se z ruky (bez dopadu míče na kurt).

-Hraje se na 2 vítězné sety - tj. kdo dosáhne 6 nebo 7 gamů a má o dva gamy více vyhrál set.

-Kdo první bude mít dva takto vyhraných setů, tak vyhrál i zápas. V případě, že gamy jsou vyrovnané 6:6, pak následuje tiebreak do nejméně 7 míčů a musí se vyhrát o dva body.

-V případě, že součet odehraných gamů v setu je lichý, tak se střídají strany. V tierbreaku se strany střídají, jestliže součet odehraných míčů v tiebreaku je dělitelný šesti.

Chování na kurtu

-V areálu se všichni zdraví a dodržují se pravidla slušného chování.

-Nepokřikuje se a při výměně nikdo nemluví.

-V areálu se neběhá. Při výměně se nedělá žádný rámus.

-Zvonění telefonu je v areálu vypnuté. Na kurtu se vůbec netelefonuje.

-Do výměn kromě hráčů, či rozhodčího nikdo nezasahuje. K soupeři se nemluví, pouze v případě pochvaly to lze.

-Obuv na kurt musí být tenisová a dle povrchu.

-Po zápase se kurt upravuje.

-Když něco nevím, zeptám se kapitána mužstva.

Kapitán mužstva

-Kapitáni mužstva jsou důležitou rolí při mistrovských zápasech

-Je volen většinou po domluvě s vedením klubu a je jedním z rodičů hrajícího hráče.

-Zajišťuje nominaci hráčů na utkání vždy alespoň 5 dní předem.

-Zajišťuje případné přeložení zápasu.

-Přivítání obou mužstev při domácím zápase. Jediný kontakt pro tým soupeře.

-Určení v případě domácích zápasů na jakých kurtech kdo bude hrát.

-Vypisuje soupisku týmu a je zodpovědný za přesný záznam o utkání.

-Může koučovat hráče během výměny stran v zápase (ne však při prvním gamu a v tiebreaku).