Vzhledem k vzniklé situaci a opatření Vlády ČR v boji s Koranovirem nemůžeme trénovat společně. I doma si můžete zacvičit. Každý z nás má odlišné podmínky k možnosti využití prostoru kolem sebe, tak to berte, prosím, jako náměty a doporučení.
I kdyby hráč měl držet raketu třeba jen deset minut denně, tak to není špatné. Znáte ten pocit, když se vracíte po nemoci, zranění, dovolené a vezmete raketu poprvé do ruky a máte pocit, že je vám rukojeť rakety velká, nebo váha je těžká, nebo vám raketa prokluzuje? Není to nic neobvyklého, ale tímto tomu můžeme malinko předejít.
Tím, že se nemůžeme vídat na kurtech, je čas na všeobecnou kondiční přípravu. Tenisový hráč čerpá ze své kondice během turnajové sezóny.
Běh
Běh je základní a nejpřirozenější pohyb. Stačí uběhnout 2-3 kilometry, případně si vyzkoušet starty a krátké sprinty. Atletickou abecedu a žebříček bez žebříčku děti také zvládnou.
Síla
Posilování důležitých partií těla, které jsou pro tenistu důležité. Core – střed těla, posilování břicha, zad. Neopomíjejte ani lehké posilování nohou, jako výskoky, odrazy a poskoky. Samozřejmě záleží na možnostech okolí.
Švihadlo
Švihadlo krásně koordinuje práci ruka-noha. Dají se vymyslet různé varianty jako snožmo, střídání novou, po jedné noze, dvojšvihy, vajíčko, nebo na frekvenci maximálního počtu přeskoků za minutu atd. Jaký počet bychom měli naskákat? Děti v přípravce ve věku 9 let by měli bez problému naskákat 2 minuty. Děti ve věku 12 let 5 minut, do 14 let 10 minut.
Expander a theraband
Vynikající pomůcka pro všechny hráče. Rozdíl mezi expandérem a therabandem je, že expander(TRX pásy) má úchopy na ruce a dá se o něco přichytit a cvičit, kdežto theraband jsou jednotlivě barevné gumy dle obtížnosti s kterými se cvičí v ruce. Dají se také provléct mezi nohama a cvičí se na vlastní odpor nohou, dále na zpevnění zápěstí a ramenního pouzdra. Důležité je, abyste si hlídali správný postoj těla. Měli byste znát sérii 10 cviků a ty provádět s 15-20 počtem opakování a 2-3 série na každou svalovou partii, samozřejmě počet opakování řídíme podle věku.
Kompenzační cvičení
Cvičení na vyvážení nehrající paže. Přetěžovaná část těla si může malinko vydechnout a můžeme vyvažovat druhou stranu těla.
Stínování úderů
Stínování úderů jako forhend, bekhend, podání, volej. 100 úderů s různými přestávkami, to je individuální. Někdo, kdo má delší schopnost soustředění, dokáže zastínovat větší počet úderů, někomu bude vyhovovat menší počet. Nic není špatně. Kdo může stínovat před zrcadlem, tak je to také dobře. Na zahradě, nebo před domem můžeme střídat údery na střídačku do stran. Důležité je, aby vás to bavilo.
Nadhoz na podání
Toto doporučuji. Dejte si každý den nadhozy a počítejte si ty správné. Uvidíte, že za pár dní vám bude ruka jezdit nahoru jako po drátku.
Práce s míčem a raketou
Vezměte si každý den do ruky raketu třeba jen na deset patnáct minut a pohrajte si s míčkem na raketě. Můžete driblovat s míčkem o zem, můžete s míčkem driblovat směrem nahoru s raketou, můžete zkoušet driblovat s míčkem o rám, dělat rekordy. Kdo bude moci, může si dát volejíčky o zeď. Vezměte raketu do nehrající ruky a procvičte si tuto část těla. Může to být zábavné.
ADRESA
TK Břízky, z.s.KONTAKTNÍ ÚDAJE
+420 739 333 615
info@tkbrizky.cz